کابل انعطاف پذیر و لاستیکی

کابل انعطاف پذیر و لاستیکی

کابل انعطاف پذیر و لاستیکی (Flexible Cables) 

در صنعت کابل سازی و با پیشرفت تکنولوژی، تنوع کابل ها روز به روز در حال افزایش بوده به نحوی که برای هر کاربرد و هر صنعت خاصی کابلی متناسب با آن صنعت طراحی، تولید و مورد بهره برداری قرار می گیرد که از آن دسته کابل ها می توان به کابل انعطاف پذیر و لاستیکی (Flexible Cables) اشاره نمود.
این دسته از کابل ها از آنجا که بسیار نرم و منعطف هستند با سایر کابل ها بسیار متفاوت بوده و برای مصارف ویژه ای کاربرد دارند که می توان به مورد زیر اشاره نمود:

 • معادن
 • صنایع حفاری
 • صنایع آب و فاضلاب
 • کابل های آسانسور
 • صنایع بندری و جرثقیل ها
 • پمپ های شناور و کف کش ها
 • صنایع (منجمله ماشین آلات دوار یا ماشین آلات با حرکت رفت و برگشتی)
 • صنایع رباتیک
 • صنایع سیمان
 • صنایع ریلی و قطارها
 • صنایع جوشکاری (کابل جوش)
 • صنایع دریایی، نزدیک به دریا و…
 • صنایع در معرض رطوبت بالا

از آنجا که برای انعطاف پذیری بیشتر این کابل ها از عایق و روکش بیرونی “معمولا” از جنس لاستیک و همچنین هادی آنها را از نوع هادی های افشان یا سوپر افشان استفاده می کنند ای کابل ها تحمل دمای کار بالاتری نسبت به سایر کابل ها را دارند و معمولا دمای کار آنها بالا تر از 90 درجه سانتیگراد بوده و گاهاً این دما به 125 درجه سانتیگراد هم میرسد.

کابل انعطاف پذیر و لاستیکی دارای عمر و ماندگاری بالاتری بوده چرا که عایق و روکش بیرونی تقریباً مشابه لاستیک تایر خودرو ها بوده و برای ما کاملا مشخص است که این نوع عایق دارای تحمل زیادی در برابر سرما ، گرما و سایش دارد.

تعمیرات کابل انعطاف پذیر و لاستیکی نیز بسیار ساده تر از کابل های عایق پی وی سی یا متریال موجود بوده چرا که با استفاده از خاصیت ولگانایز امکان اتصال و تعمیرات این ماده اعجاب انگیز را داریم، حال سوال پیش می آید که ولگانایز چیست؟

خاصیت ولگانایز یا همان خاصیت آپارات به ما این امکان را می دهد تا لایه های لاستیک را با ایجاد دما و فشار به هم متصل نماییم که نمونه آن پنچر گیری تیوپ خودرو ها می باشد که حتی اگر این کار به درستی صورت گیرد می توان نقاط ولگانایز شده را در داخل آب نیز به کار برد.

کابل انعطاف پذیر و لاستیکی در برابر نور خورشید (اشعه UV) و رطوبت (Non Hydroscopic) مقاوم بوده و نسبت به کابل های عایق PVC آلایندگی کمتری در محیط زیست دارد.

کابل انعطاف پذیر و لاستیکی یکی از دسته کابل هایی است که در صنایع نمی توان آنرا جایگزین نمود و حتما باید کابل با مشخصات از پیش تعریف شده را مورد استفاده و بهره برداری قرار داد اما اگر بحث اختلاف قیمت را نادیده بگیریم میتوان کابل های لاستیکی را جایگزین بسیاری از کابل های متداول نمود مثلا تحت هیچ عنوان امکان استفاده از کابل های غیر لاستیکی در صنایع حفاری (قسمت های متحرک) یا صنایع بندری (کابل های جرثقیل) وجود ندارد.

کم دود و فاقد گاز هالوژن:

نظر به ماهیت لاستیک، کابل انعطاف پذیر و لاستیکی کم دود بوده و فاقد گاز هالوژن می باشند، لذا از آنها می توان در صنایع و جاهایی که ایمنی الزام به استفاده از کابل های OHLS می نماید استفاده کرد.

در صنعت و ساخت کابل انعطاف پذیر و لاستیکی کشور هایی چون روسیه، ایتالیا، آلمان و اسپانیا صاحب سبک بوده و در این صنعت سرآمد می باشند.

نویسنده: مهندس شهاب عبدی پور

با توجه به تنوع بسیار بالا و کاربری های خاص کابل ها قبل از هرگونه اقدامی با متخصصین شرکت یاز پترو نوا تماس حاصل فرمائید.

کابل انعطاف پذیر و لاستیکی

دفتر فروش: (6 خط ویژه) 55660382(021)
ایمیل سازمانی: sale@yazpn.com

شرکت یاز پترو نوا با ارائه انواع کابل نسوز و کابل اعلام حریق، با تضمین بهترین قیمت آماده تامین و ارسال انواع کابل خدمت شما مشتریان عزیز است.

مقالات پیشنهادی :