کابل شبکه

کابل شبکه

فروش کابل شبکه cavel

معرفی کابل شبکه (کابل LAN)

کابل شبکه با نام‎‎‎‎‎های متعددی شناخته می شود که معروفترین آنها عبارتند از:

  1. کابل شبکه Lan Cable) Network Cable)
  2. کابل پسیو Passive Cable
  3. کابل cat
  4. کابل دیتا (Data Cable) همچنین با نام کابل انتقال دیتا شناخته می شود.

در عصر ارتباطات و لزوم انتقال داده ها بحث مهم بستر انتقال دیتا مطرح گردید که یکی از بهترین و امن ترین روش‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های انتقال اطلاعات استفاده از کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ شبکه بوده و کماکان هست.
کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های شبکه از زمان ظهور تا کنون تغییرات زیادی داشته و روز به روز در حال تکامل و گسترش هستند.
هر چند روش‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های انتقال اطلاعات رادیویی و فرکانسی پیشرفت چشمگیری داشته‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎اند اما به جرات می توان گفت که سازه اصلی انتقال دیتاها، کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ها هستند و بدون وجود این مصنوع دست بشر انتقال اطلاعات با مشکلی بزرگ مواجه خواهد شد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه خبر کابل ایمنی و امنیتی پیشنهاد می شود.

کابل شبکه چیست؟

در شبکه‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های محلی و منطقه ای از انواع کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های انتقال دیتا که از این پس به آنها “کابل شبکه” نام خواهیم برد به عنوان محیط امن انتقال و ارسال اطلاعات استفاده می گردد.
کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ شبکه دارای دسته بندی خاص و گسترده ای می باشد که آنرا با سه حرف “cat” معرفی کرده اند و ما هم با همین نام می شناسیم و از کابل cat1 که کاربرد مناسبی در شبکه های تلفن داشته آغاز شده و هم اکنون تا کابل سری cat8 تولید و بهره برداری می شود.

عمده صحبت و معرفی ما از سری cat5 بوده هرچند در جدول زیر اشاره ای گذرا به این دسته بندی گسترده خواهیم کرد:

سرعت انتقال دیتا پهنای باند دسته بندی اصلی
Max 1 M Bit/s 0.4 MHz cat1
Max 4 M Bit/s 4 MHz cat2
Max 10 M Bit/s 16 MHz cat3
Max 16 M Bit/s 20 MHz cat4
Max 100 M Bit/s 100 MHz cat5
Max 1.000 M Bit/s 100 MHz cat5 e
Max 1000 M Bit/s 250 MHz cat6
Max 10.000 M Bit/s 500 MHz cat6 a
Max 10.000 M Bit/s 600 MHz cat7
Max 10.000 M Bit/s 1000 MHz cat7 a
Max 40.000 M Bit/s 1600-2000 MHz cat8

پر کاربردترین یا بهتر است بگوییم متداولترین کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ شبکه، کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های چهار زوجی هستند که به هم تابیده (Twist) شده اند که مقاومت آنها 100 اهم می باشد.
در کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های شبکه ظرفیت خازنی و ظرفیت سلفی کابل از اهمیت بسزایی برخوردار است و به این دو پارامتر توجه ویژه ای می شود.

محافظت در برابر امواج الکترومغناطیس پیرامونی:
با توجه به نوع انتقال دیتاها از نوع سیگنال‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های آنالوگ، تاثیرپذیری این کابل از اموج الکترومغناطیسی پیرامونی بسیار مهم بوده لذا اینگونه کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های را در انواع مختلفی بشرح زیر تولید می نمایند تا در برابر اینگونه امواج تاثیرگذار مقاوم تر تولید نمایند:

  • کابلUTP: کابل بدون شیلد
  • کابلFUTP: کابل با محافظ یا شیلد آلومینیومی
  • کابلSTP: کابل با محافظ یا شیلد سیم بافته شده
  • کابل SFTP: کابل با محافظ یا شیلد آلومینیومی تقویت شده با شیلد سیم بافته شده

کابل شبکه تخت

انواع کابل شبکه با توجه به نوع عملکرد:

کابل شبکه معمولی: این نوع کابل، با عایق و روکش بیرونی از نوع PVC تولید می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎کنند که متداولترین و ارزانترین نوع کابل شبکه به شمار می روند.

کابل شبکه OHLS: در ساخت این نوع کابل چه در عایق و چه در روکش بیرونی از PVC استفاده می‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎کنند تا در شرایط آتش سوزی احتمالی از خود گاز مصموم کننده هالوژن متصاعد نکرده و همچنین کم دود بوده تا دید ساکنین ساختمان در شرایط آتش سوزی و فرار کاهش پیدا نکند.

کابل شبکه UV Resistant: این کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ها برای استفاده در محیط های پیرامونی کاربرد داشته تا بتواند در برابر تابش نور خورشید دوام بیشتری داشته باشد.

کابل شبکه Fire Resistant: این کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ها برای استفاده در اماکنی مورد استفاده قرار میگیرد که در آن اماکن احتمال آتش سوزی وجود دارد و کابل شبکه حامل سیگنال‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مهم و حیاطی است که نباید در شرایط آتش سوزی از سرویس خارج گردد.

کابل شبکه Anti-Rodent: این کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ها باید به گونه‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ای طراحی و تولید گردد که از تاثیرات حیوانات موزی و جوندگان در امان باشد.

کابل شبکه دارای Armor: این نوع کابل که احتمال دارد تحت تنش‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مکانیکی قرار گرفته باشد، جهت وارد آمدن صدمات ناشی از تنش‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های مکانیکی با انواع آرمورها تقویت می گردد.

کابل شبکه Anti-Cut: این نوع کابل برای محافظت در برابر خرابکاری نفرات یا افراد به محافظ های مقاوم در برابر قطع و برش و انتهای کابل و در محل نصب تجهیز می گردد.

کابل شبکه CAT5

بررسی کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های شبکه بر مبنای توان انتقال دیتا:

همانگونه که در ابتدای مقاله بیان شد با توجه به گستردگی توع کابل های شبکه و همچنین منسوخ شدن کاربرد کابل های cat1 تا cat4، از توضیحات بیشتر در خصوص این کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ها صرف نظر نموده و کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های cat5 و بعد از آنرا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کابل شبکه cat5
استاندارد کابل Cat5 یک استاندارد رایج در شبکه های اترنت بود که به جرات می توان گفت امروزه منسوخ شده یا کم کاربرد می باشد.
این نوع شبکه و کابل های شبکه در زمان خود مورد اهمیت و توجه بسیاری قرار داشت چراکه در آن زمان ازسرعت بالایی حدود 100 مگابیت بر ثانیه و با طول کاربری 100 متر برخوردار بود.

کابل شبکه cat5 eکابل شبکه cat5e
حرف “e” نشانه Enhanced یا تقویت شده است بدین معنی که کابل cat5e نسبت به کابل شبکه cat5 تقویت شده و با استاندارد بالاتری تولید شده است که وضعیت ایجاد تداخل یا انحراف دیتا بهتر شده است.
این کابل در زمان خود از اقبال بالایی برخوردار بود و توانست به سرعت جای نسل های پیشین خود را بگیرد. از مزیت‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های این کابل ارزان بودن آن است.

کابل شبکه cat6
با اعمال استاندارد IEEE P802.3bz اقداماتی برای افزایش سرعت شبکه های cat5e به 5 گیگابیت در ثانیه بعمل آمد که در کابل کشی cat6 خودنمایی می کند بهتر است بگوییم استاندارد بعدی کابل CAT6 است که یک دیوایدر نایلونی یا جداکننده و محافظ الکتریکی برای کاهش تداخل زوج سیم‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ها به کابل اضافه شده و این در حالی است که برجستگی های قابل ملاحظه ای برای استفاده از کابل CAT6 بوجود آمده که مهمترین آن افزایش توان مصرفی به 10 گیگابایت است.
کابل شبکه cat6اما در واقع این سرعت به طول کابل حداکثر 55 متری محدود می شود که کوتاهتر از کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های قبل است و در فواصل طولانی به سرعت کمتر از 1GB/s است. دقت داشته باشیم که سرعت استاندارد کابل شبکه CAT6 در مواردی که برای مسافت کوتاه تر اجرا شود دارای سرعت بسیار بالاتری است.
نکته مثبت این کابل در دسترس بودن و نکته منفی آن محدودیت در شعاع خمش به دلیل سفتی کابل و در نتیجه سختی بیشتر در زمان کابل کشی می باشد.

کابل شبکه cat6 a
رشد روز افزون علم و تکنولوژی و نیاز مبرم به افزایش سرعت در راستای ایجاد شهرهای جدید الکترونیکی محققان را برآن داشت تا با بهره کیری از ایجاد تکامل در کابل CAT6 نوع بعدی کابل شبکه را که از کلمه ” augmented ” به معنی تکمیل شده وام گرفته بودند را با نشان CAT6 a روانه بازار گردانند.
کابل شبکه cat6 aاین کابل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های ضخیم تر بوده، عایق‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های قوی تری دارد، کنترل بیشتری در تعداد تاب سیم در متر داشته و نهایتا در برابر امواج الکترو مغناطیس پیرامونی مقاوم تر است که عملاً مشکلات تداخل و اعوجاج کمتر شده اما محدودیت های جدیدی در کابل کشی برای مصرف کننده ایجاد کرده است.

نکته مهم این است که سرعت کابل شبکه با کابل CAT6 a برابر 10 گیگابیت بر ثانیه شده اما تفاوت در این است که این سرعت تا فواصل 100 متر افت نخواهد داشت.

کابل شبکه cat7کابل شبکه cat7
کابل شبکه CAT7 استاندارد بعدی است که این کابل دارای محافظ الکترومغناطیسی بوده و کانکتورهای آن با نسل‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های قبل از خود کاملا متفاوت می باشد.
سرعت شبکه CAT7 در در فواصل کوتاه بسیار زیاد است و در فاصله کمتر از 15 متر به 100GB/s بوده و در فواصل طولانی تر 10GB/s می رسد.

کابل شبکه cat7 aکابل شبکه cat7 a
این کابل نمونه تکامل یافته کابل CAT7 بوده به نحوی که با استفاده از این کابل می توان به پهنای باند 1000 MHz دست یافت.

کابل شبکه cat8
استاندارد بعدی استاندارد CAT8 است که با هدف دستیابی به سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه در فواصل طولانی کاربردی است.
بهره گیری از این کابل به جهت قیمت بالا و ضخامت آن در حال حاضر برای دیتاسنترها و شبکه‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های ویژه کاربرد داشته و برای شبکه‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎های معمولی مقرون بصرفه نیست.

دانلود کاتالوگ کابل شبکه (Cavel (LAN

دانلود کاتالوگ کابل شبکه (Cavel (LAN

نویسنده: مهندس شهاب عبدی پور

شرکت یاز پترو نوا به عنوان نماینده رسمی و انحصاری شرکت CAVEL ایتالیا با بهره گیری از تجارب و علم به روز و سر آمد مهندسین طراح و پرسنل مجرب تولید و همچنین نفرات آموزش دیده بخش مهندسی فروش آمادگی دارد تا مشاور شما در انتخاب و معرفی آخرین دستاوردها در زمینه کابل شبکه (LAN) و کابل های خاص باشد.

افتخار ما انتقال آخرین دستاوردهای جهانی در زمینه سیم و کابل به مهندسین کشور عزیزمان ایران است.

دفتر فروش: (6 خط ویژه) 55660382(021)
ایمیل سازمانی: sale@yazpn.com

شرکت یاز پترو نوا با ارائه انواع کابل نسوز و کابل اعلام حریق، با تضمین بهترین قیمت آماده تامین و ارسال انواع کابل خدمت شما مشتریان عزیز است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه خبر کابل ابزار دقیق پیشنهاد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات پیشنهادی :